Podhájské hájení
Podhájské hájení
Máme 14. století a kdesi v okolí Vřídla žene lovecký pes jelena hustým lesem. Větrník krouhne ostrou zatáčku a dravé psisko následně prodělává depilaci horkým pramenem. Zajisté mu bylo útěchou, že svým utrpením vykoupil zdravotní neduhy Karla IV., který narozdíl od psa vyhledával termální koupele záměrně a Vřídlo mělo brzy privilegia královského města.
O dobrých 600 kilometrů dál východně od budoucích Karlových Varů leží malé obce Belek a Svätuše. V té době patřily klášteru Svatý Beňadik a bude to trvat ještě dvě století, než přejdou pod správu paulínského kláštěra Mariánská Čeľaď. V roce 1960 se obě obce spojí a vznikne ospalá víska Podhájska, která stále ještě nezná svůj největší poklad. Ten objeví čirou náhodou geologický vrt v roce 1973, kdy je nalezen unikátní termální pramen o teplotě 80 °C a obdobným složením minerálů jako nabízí Mrtvé moře.
Aktivní obyvatelé Podhájske vzápětí vybudují dva bazény, které jsou funkční dodnes, ale jinak lázně od té doby výrazně změnily svou tvář. Přibývají další a další bazény, ubytování pro turisty i skvělé restaurace, přesto si obec Podhájska zachovává svou vlídnou klidnou tvář. Nečekejte tedy bujarý noční život a pěší zóny překypující obchody. V areálu koupaliště naleznete řadu stánků nabízejících oblečení, suvenýry, kosmetiku i typické slovenské lahůdky jako je brynza a uzeniny, ale samotná obec Podhájska na první pohled nevypadá jako vyhledávané lázeňské městečko plné hostů. Zdání ovšem klame a stačí k tomu pouhé překročení brány tamního Termálného kúpaliska.
Já jsem tuto perlu Slovenska objevila náhodou. Ráda jsem navštěvovala maďarské lázně a tak vábení kamaráda, abych s ním jela jednou také do Podhájske, jsem odbývala vrtošivým, že nevím a jak jsou Bük a Györ super, a že o Podhájske nikdy nikdo neslyšel … Až mě jednoho dne kamarád převezl. Neptaje se odtáhnul mě na konec světa, kde ovce dávají krom mléka i dobrou noc. A udělal dobře. Objevila jsem tak díky němu místo, které miluji z několika důvodů. Například pro zázračné účinky jeho termální vody, které se blahodárně projeví u následujících obtíží:
- nemoci dýchacích cest, průdušky, astma
- kožní onemocnění, lupénka a ekzémy (účinek síranů)
- revmatizmus, bolesti kloubů; stabilizu je artrózu, artritidu, osteoporózu, dnu (lithium); pomáhá doléčení zlomenin (fosforečnany a vápník)
- bolesti zad/páteře (bromidy tišící bolest)
- štítná žláza (jodidy)
- cévní onemocnění
- kosmetické a dermatologické účinky (kyselina křemičitá a boritá)
Další léčivé účinky Podhájske nabízí zdejší gastronomie. Pokud se rozhodnete navštívit místní restaurace, neprohloupíte. Už samé koupaliště nabízí pár dobrých možností se najíst, ale večer bych doporučila například návštěvu Fontány či restaurace Energy, ovšem určitě budete spokojeni i s jinými podniky v obci. Na každém rohu jsou k dostání skvělé halušky i brynzové pochoutky a překvapí vás, že tak jednoduchá kuchyně může vyvolat gastroorgasmus.
V neposlední řadě je krásné i okolí Podhájske a pokud se nechcete celý den jen máčet ve vodě, rozhodně navštivte blízkou Studničku v Pozbe. Toto poutní místo má pohádkovou atmosféru a je ideálním místem k rozjímání a to nejen pro věřící. Zdejší léčivý pramen už vrátil zrak nejednomu slepci a dle zdejších vyprávění působil zázraky i u jiných nemocných.
Další tip na výlet má též jistou magii, ale tentokrát z jiného soudku. Údajně se jedná o nejstrašidelnější místo na Slovensku, čemuž moc nevěřím, ale rozhodně se vás tam zmocní různé pocity, mimo jiné si uvědomíte i naši pomíjivost. Z překrásného kláštera Mariánska Čeľaď jsou dnes jen ruiny a to smutné je, že vše je dílem posledních tří desetiletí. Pravděpodobně jsme tak asi i poslední generací, která může vidět zbytky kdysi tak majestátní budovy.
Z cílů, které bych brzy ráda prozkoumala, lze jmenovat i plovoucí mlýn Kolárovo, kostel Bardoňovo, Archeopark Nitriansky Hrádok, Šurany, Levický hrad … a mohla bych dlouho pokračovat. O tom ale zase jindy.
Tak co, vzbudila jsem ve vás alespoň špetku chuti objevit krásy Podhájske a okolí osobně ?